مطـالـب سـایـت

جستجو در سايت


 

   همه آن چیزی که باید درباره مادربورد بدانید قسمت دوم


می توان مادربورد ها را با توجه به نوع پردازنده قابل پشتیبانی توسط آن مادربورد یا در اصطلاح سوکت پردازنده پشتیبان از هم متمایز کرد . دو دسته اصلی مادربورد ها برای سیستم های دسکتاپ در این قسمت ، مادربورد های سوکت AM2 و سوکت LGA 775 برای پردازنده های AMD و اینتل هستند .

با توجه به این دسته بندی یک نکته بسیار مهم در مورد کارایی مادربورد های مربوط به یک سوکت را در نظر گرفت. برخلاف تصور اکثر کاربران، اکثر مادربورد های مربوط به یک سوکت پردازنده با هر قیمتی دارای کارایی کلی بسیار نزدیک هستند . منظور از کارایی کلی ، آنچه است که به کارایی حافظه ، پردازنده و کارت گرافیک بر میگردد . این بدان معناست که اگر شما حافظه ، پردازنده و کارت گرافیکی یکسانی را روی مادربورد های مختلف نصب کنید کارایی این سه قطعه روی مادربوردهای مختلف بسیار نزدیک به هم است و اختلاف کارایی به ندرت به 10 درصد می رسد . حتی کارایی در مورد درگاه های موجود روی مادربوردهایی با چیپست های گوناگون نیز در اغلب موارد بسیار نزدیک به هم است و اختلاف کارایی های بسیار چشم گیر تنها در برخی موارد خاص وجود دارد .

با این حساب ، اختلاف دو مادربورد 100 و 200 هزار تومانی سوکت AMD، نه تنها لزوما در کارایی نیست ، بلکه در اکثر موارد نیز اختلاف اصلی به کارایی کلی مادربورد برنمیگردد .
اصولا اولین و مهمترین عامل در تعیین قیمت یک مادربورد ، چیپست در نظر گرفته برای آن است . اگر دقت کرده باشید، معمولا مادربورد های مختلف از برند های گوناگون با چیپست یکسان، دارای قیمت های بسیار نزدیک هم هستند . این موضوع به این دلیل است که هر چیپست مادربورد دارای یک سری مشخصات و ویژگی ها است که با توجه به آنها امکانات مختلفی را فراهم میکند . با توجه به این قابلیت ها ، به یک سری مواد اولیه و قطعات خاص روی مادربورد نیاز است که هر برند سازنده ای ملزم به ، به کارگیری آنها است .

بعد از چیپست ، امکانات موجود روی بورد میتواند سبب افزایش قیمت مادربورد شوند . مثلا وجود یک سیستم خنک کننده پیشرفته لوله ای طراحی های خاص این نوع خنک کننده ها تنها روی
مادربورد های گران قیمت دیده میشود . چیپست P965 اینتل به تنهایی قادر به فراهم کردن 4 پورت SATA II است . برخی برندها با به کارگیری یک چیپست اضافی دیگر تعداد بیشتری پورت SATA II را فراهم میکنند . چیپست اضافی ذکر شده ، قیمت مادربورد را افزایش می دهد .

نوع چیپست صوتی به کار گرفته شده روی مادربورد نیز روی قیمت مادربورد تاثیر دارد . برخی از مادربورد های ساخت MSI که از چیپست های صوتی ساخت کریتیو بهره می برند ، قیمت نسبی بالاتری نسبت به مادربورد های مشابه دارند . امکاناتی از این دست روی مادربورد ها زیاد هستند . برخی از این امکانات منحصر به یک برند خاص و برخی دیگر نیز در بین محصولات چندین برند دیده می شود . همچنین امکانات جانبی روی مادربورد ، لزوما فیزیکی نیستند . مثال اصلی این موضوع امکانات داخل بایوس مادربورد است . هر چه داخل بایوس کامل تر و امکان تغییر جزئیات بیشتری فراهم باشد ، قیمت مادربورد مربوطه نیز افزایش می یابد . به همین دلیل است مادربورد هایی قابلیت اورکلاک بالایی دارند ، قیمت بالاتری هم دارند . البته در این نوع مادربورد ها ممکن است برای ایجاد قابلیت اورکلاک بالا ، برخی از قطعات به کار گرفته شده نیز متفاوت باشد .

انواع چیپست های به کار گرفته شده روی مادربورد ها :

مادربورد هایی با چیپست های اینتل ...

Intel LGA 775
در حالیکه تنوع مادربورد های سوکت 775 بسیار بالاست، درصد بالایی از این مادربورد ها از چیپست های ساخت اینتل استفاده میکنند . بعد از اینتل ، انویدیا تامین کننده اصلی چیپست برای مادربورد های سوکت 775 است .

Intel 945PL :
مادربورد های چیپست 945PL جزو ارزان ترین مادربورد های پشتیبان از پردازنده های Core 2 هستند . عمر چیپست 945PL به از عرضه Core 2 ها بر میگردد . در آن زمان مادربورد هایی با این چیپست از پنتیوم 4 و D و انواع سلرون پشتیبانی می کردند . بعد از عرضه پردازنده های Core 2، سازندگان مادربورد نسخه های جدیدی از مادربورد های 945PL خود را عرضه کردند که از Core 2 ها پشتیبانی میکنند. این چیپست از پل جنوبی قدیمی ICH7 استفاده می کند و از فرکانس مسیر 533 و 800 مگاهرتز برای پردازنده و حداکثر فرکانس 533 مگاهرتز برای حافظه پشتیبانی می کند . این چیپست 4 پورت SATA و 2 پورت IDE را نیز در اختیار کاربر قرار میدهد . همچنین با قابلیت صوتی HD سازگار بوده و حداکثر 8 پورت USB 2.0 را نیز فراهم می کند .

همان طور که گفته شد برخی مادربوردهای 945PL از پردازنده های Core 2 پشتیبانی می کنند . به عنوان مثال مادربوردی مثل 945PL-S3P از گیگابایت که در حالت عادی از فرکانس مسیر 1066 مگاهرتز پشتیبانی می کند اما با اورکلاک فرکانس مسیر تا 1333 مگاهرتز قادر است از Core 2 های با فرکانس مسیر 1333 نیز کار کند .

چیپست 945P چیپست دیگری است برای مادربورد های 775 است که از لحاظ خصوصیات مشابه گونه PL است با این تفاوت که با حافظه، حداکثر فرکانس 667 مگاهرتز و فرکانس مسیر 1066 مگاهرتز نیز سازگار است . مادربورد های جدید این چیپست با تمام 2 Core ها تا حداکثر فرکانس مسیر 1066 به خوبی کار می کنند . به علاوه برخی از آنها قابلیت کار با پردازنده های 1333 مگاهرتزی را نیز دارند .

IntelP965 & P31 :
دو چیپست فوق هر دو برای مادربورد های رده متوسط در نظر گرفته شده اند اما به دلیل قابلیت های خوبی که دارند از آنها در مادربورد های پیشرفته نیز استفاده شده است . P965 همراه با عرضه پردازنده های Core 2 عرضه شد . از خصوصیات این چیپست می توان به پشتیبانی از فرکانس مسیر 1066 مگاهرتزی، فرکانس حافظه 800 مگاهرتز، 4 پورت SATA II و 8 پورت USB 2.0 اشاره کرد . برای این چیپست نیز مادربورد هایی موجود دارند که در حالت عادی از فرکانس مسیر 1333 مگاهرتز پشتیبانی می کنند . این نوع مادربوردها در محصولا P965 ایسوس و گیگابایت زیاد به چشم می آیند . مدل های مختلف مادربوردهای P965 بین 100 تا 250 هزار تومان قیمت دارند ( در زمستان 86 ) همچنین برخی از این مدل ها از تکنولوژی CrossFire بهره می برند که امکان نصب همزمان دو کارت گرافیکی رادئون را فراهم می کند .

چیپست P35، جانشین P965 است که به همراه پردازنده های 1333 مگاهرتزی اینتل عرضه شد . این دو چیپست بسیار مشابه هم هستند و تنها چند قابلیت جدید به P35 افزوده شده است . اولین آنها پشتیبانی کامل از پردازنده های با فرکانس مسیر 1333 مگاهرتز است . قابلیت دیگر سازگاری با حافظه های DDR2 است . این چیپست سازگاری کار با انواع حافظه های DDR2 و DDR3 را دارد .

حتی مادربوردهایی با این چیپست ساخته شده اند که روی آنها هر دو نوع حافظه گفته شده نیز نصب می شود . چیپست جدید از پردازنده های 45 نانومتری جدید اینتل نیز پشتیبانی می کند .
به همراه چیپست P35 به جای پل شمالی ICH8 در P965 از پل جنوبی ICH9 استفاده می شود . هر دو پل جنوبی مذکور ، دارای قابلیت پورت eSATA نیز هستند . بعد از عرضه چیپست P35، مادربوردهای P965 قدیمی تر ، جای خود را به چیپست جدید دادند به طوریکه اکثر مدل های مادربوردهای P965 از هر برندی یک جایگزین P35 جدید پیدا کرد . کماکان برخی از مدل های خوب P965 در بازار دیده می شوند . نمونه ای از این مادربوردهای خوب P5B یا Commando هر دو از ایسوس هستند. البته مدل اولی این روز ها قیمت بالایی پیدا کرده و شاید خرید مادربورد هایی نظیر SY-I5P6-G از سویو یا P965T-A از الایت گروپ هم هستند که قیمت آنها به 90 هزار تومان ( در زمستان 86 ) و یا کمتر هم رسیده باشد و خرید آنها بسیار به صرفه است . مادربورد های P35 با حافظه های DDR2 طراحی شده اند ، از بهترین این مادربوردها می توان به P35-DS3L از گیگابایت اشاره کرد. این مادربورد با حافظه های DDR2 سازگار بوده و دارای قابلیت های اورکلاک فوق العاده ای نیز است . قیمت این مادربورد حدود 135 هزار تومان است که با توجه به قیمت سایر مادربورد های هم رده آن بسیار مناسب به نظر می رسد .


Intel P31 :
در ابتدای عرضه مادربورد های P35 قیمت این مادربورد ها نسبتا بالا بود . بنابراین کاربرانی که قصد خرید پردازنده های Core 2 با فرکانس مسیر 1333 مگاهرتز را داشتند ، چاره ای جز خرید یک مادربورد گران قیمت نمی دیدند . فکری که اینتل برای این کاربران کرد ، چیپست P31 است که همانند P35 از این نوع پردازنده ها پشتیبانی می کند . یکسری امکانات مثل پل جنوبی ICH9 و پشتیبانی از حافظه های DDR3 از P35 کسر شد تا مادربورد های P31 به وجود بیایند . البته چیپست P31 زیاد از سوی تولید کنندگان مورد استقبال قرار نگرفت و تعداد مدل های این چیپست خیلی زیاد نیست . قیمت این مادربورد ها در حدود 100 هزار تومان است . به لحاظ قابلیت های اورکلاک و کارایی کل، P31 چیزی از P965 بیشتر ندارد . به خصوص در زمینه اورکلاک که مادربورد P31 بسیار ضعیف تر از P965 هستند .

همانطور که گفته شد می توانید با حدود 110 هزار تومان برخی مادربورد های P965 را بخرید که هم از فرکانس مسیر 1333 مگاهرتزی پشتیبانی می کنند و در اورکلاک نیز بسیار توانا هستند . در عوض اکثر این مادربورد ها از پردازنده های 45 نانومتری جدید اینتل پشتیبانی نمی کنند در حالیکه مادربورد های P31 چنین محدودیتی ندارند .

Intel X38
چیپست هایی از اینتل که در نام آنها ( X ) وجود دارد به رده حرفه ای تعلق دارند . برای مدت ها ، چیپست 975X تنها چیپست اینتل در رده حرفه ای بود . با عرضه Core 2 ها اینتل جایگزین جدیدی برای این چیپست در نظر نگرفت اما چندی پیش این امر اتفاق افتاد و X38 به عنوان چیپست جدید اینتل برای رده حرفه ای در نظر گرفته شد . در یک نگاه کلی بین P35 و X38 تفاوت زیادی دیده نمی شود ، این چیپست همانند P35 از فرکانس مسیر 1333 مگاهرتز و پردازنده های 45 نانومتری اینتل پشتیبانی می کند به علاوه توانایی کار با هر دو نوع حافظه های DDR2 و DDR3 را نیز دارد . مهمترین قابلیت اضافه شده به X38 ، پشتیبانی از رابط جدید PCIe 2.0 است . هر مسیر این رابط جدید توانایی انتقال 500 مگابایت در ثانیه اطلاعات را دارد که دو برابر نسل قبلی آن یعنی PCIe 1x است .

البته نسل کنونی کارت های گرافیک از این قابلیت بهره ای نمی برند و بازدهی این تکنولوژی را در آینده و در کارت گرافیک های جدیدتر خواهید دید . کارت های گرافیک PCIe 1x با شیار های جدید PCIe نسخه 2 مشکلی ندارند و روی آنها به درستی کار می کنند .

قابلیت جدید X38، پشتیبانی از تکنولوژی CrossFire در حالت 16x برای هر کارت است ! چیپست های قبلی اینتل در حالت CrossFire از حالت 16x-4x استفاده می کردند اما X38 قادر است دو کارت گرافیکی رادئون را همزمان در سرعت کامل راه بیندازد . با توجه به کاهش نسبی قیمت حافظه های DDR3 و افزایش فرکانس و در نتیجه کارایی آنها ، کاربران تمایل بیشتری به خرید این نوع حافظه ها از خود نشان می دهند . به همین دلیل مدل های DDR3 مادربورد های X38 نسبت به مدل های DDR3 مادربورد های P35 ، افزایش یافته اند . با این حال در کشور ما با توجه به به اینکه قیمت حافظه های DDR3 بسیار بالاست ، کمتر کسی به فکر خرید یک مادربورد سازگار با DDR3 است .
 


پيام مدير

    به سایت صفر و یک خوش آمدید

    :Email

    Siroos.krooki@Gmail.com

خبر نامه سايت

     

    Free Web Hosting

تبليغات متني

تبليغات

تبليغات

 

All Rights Reserved 2009-2012 © by : www.Sefroyek.ueuo.com