مطـالـب سـایـت

جستجو در سايت


 

   آموزش گام به گام نرم افزار Adobe Premiere


اجراي پريمير و معرفي قسمتهاي آن :
وقتي پريمير پرو را باز مي كنيد يك پنجر باز مي شود به شكل زير كه اگر چنانچه قبلا پروژه اي را ساخته ايد با كليد بر روي گزينه open project آن را باز كنيد .اگر بخواهيد پروژه جديد را بسازيد روي كليد New Project كليك كنيد پنجره اي باز مي شود كه در آن انتخاب هايي شامل ‍PAL NTSC و اگر از كارت ويدئويي استفاده مي كنيد انتخابهاي آن كارت يا اگر از دوربينهاي با اتصال كابل DV استفاده مي كنيد انتخابهاي مربوط به آن انتخاب كنيد .


               ___________________________________________________________معرفي محيط پريمير پرو :

1- پنجره Project و Effect

2- پنجره مربوط به مانيتورها

3- Timeline

4- نوار ابزار

5- پنجره هاي ديگر از جمله Info‌ و Historyنحوه وارد كردن يك فايل به درون برنامه ( فيلم ، عكس ، صدا )


               ___________________________________________________________براي وارد كردن يك فايل به درون برنامه :
در داخل پنجره Project كليك سمت راست كرده و گزينه Import را انتخاب كنيد پنجره اي باز مي شود كه مي توانيد فايل مورد نظر خودتان را باز كنيد . پريمير نمي توانيد فايلهاي DAT كه مخصوص VCD است باز كنيد براي اين كه اين گونه فايلها را به داخل برنامه بياوريد با آنها را تبديل به MPGE كنيد .پريمير قابليت باز كردن انواع فايلهاي عكس را دارد از جمله PSD كه فايل فتوشاپ است را نيز باز مي كند .

هر فايلي را كه شما Import كنيد در داخل پنجره Project قرار مي گيرد شما مي توانيد به فيلمهاي خود نظم دهيد براي اين كار مي توانيد فولدرهايي را به وجود آوريد كه در و فايلهاي خودتان را دسته بندي كنيد . براي اينكار مي توانيد بر روي دكمه Folder كه در پايين پنجره Project قرار دارد كليك كرده و فولدرهايي با اسم دلخواه ايجاد كنيد . براي گذاشتن فايلها داخل فولدرها آنها را كشيده و به درون پوشه ها بيندازيد .

               ___________________________________________________________


نحوه انتقال فايلها به Timeline :
ساده ترين راه براي آوردن فايلها به اين صورت است كه آنها را از داخل پنجره Project به وسيله ماوس گرفته و به درون شيارها پنجره Timeline بياوريد و سپس در تراك مورد نظر خود رها كنيد . فايلهاي صوتي را به داخل شيارهاي Audio و فايلهاي تصويري ( فيلم و عكس ) را به داخل شيارهاي Videoآورده .

اگر بخواهيد قسمتي از يك فيلم يا صدا را به داخل Timeline بياوريد روي آن دوبار كليك كرده در مانيتور سمت چپ پنجره Monitor باز مي شود سپس با استفاده از نشانگزاهاي (markers) .و in و- out ابتدا و انتهاي قسمتي را كه مي خواهيد انتخاب كنيد و سپس آن را از داخل پنجره مانيتور به داخل Timeline ‌آوريد . و به همين صورت تمامي قسمتهايي را كه مي خواهيد آنها را به داخل Timeline اضافه كنيد .


كليد Toggle Audio and Video كه در پايين و سمت راست پنجره مانيتور ( مانيتور سمت چپ) به شكل يك نكاتيو و بلندگوي كوچك است . براي اين منظور است كه شما مي توانيد صدا يا تصوير را بدون يكديگر در Timeline بياوريد . يعني اگر شما فقط صدا را نياز داشتيد روي آن كليك كرده تا به شكل يك بلندگو كوچك درآيد و اگر تصوير را نياز داشتيد روي آن كليك كنيد تا به شكل يك نگاتيو درآيد و اگر هم صدا و هم تصوير را مي خواهيد آن را به شكل نگاتيو و يك بلندگو در كنار آن در آورديد .               ___________________________________________________________پنجره Timeline :
اين پنجره را مي‌‌توان قلب و روح پريمير پرو به حساب آورد . مشابه هر برنامه ويرايشگر ويدئويي ديگر، Timeline در اين برنامه نيز جايي براي ايجاد فيلم با قرار دادن قطعات به ترتيب دلخواه است. كليپ ها را در اينجا جمع مي‌‌كنيد، جلوه ها را مي‌‌افزاييد، چند كليپ را بر روي يكديگر قرار مي‌‌ديد و صدا به آنها اضافه مي‌‌كنيد . Timeline تراك هاي صوتي را در پايين و تراك هاي ويدئويي را در بالا نشانمي‌‌دهد، مي‌‌توانيد تا 99 تراك ويدئويي و 99 تراك صوتي را در Timeline قرار دهيد . قابليت جديد در پريميرپرو اين است كه مي‌‌توانيد چندين سكانس [sequences] را در Timeline قرار دهيد. سكانس ها به شكل برگه هايي در پنجرة Timeline ظاهر مي‌‌شوند . هر سكانس به عنوان يك Timeline جداگانه عمل مي‌‌كند كه مي‌‌توانيد بر روي آن كار كنيد . مي‌‌توانيد سكانس ها را با هم تركيب كنيد ( يا در اصطلاح در پريمير پرو شبكه بسازيد ) يا از آنها به صورت جداگانه استفاده كنيد .

با استفاده از Timeline مي‌‌توانيد :
نماي يك تراك را با كليك كردن پيكاني كه به راست اشاره مي‌‌كند و در سمت چپ Timeline قرار دارد، گسترش دهيد.

با استفاده از خط كش Timeline بفهميد در كجاي پروژه قرار داريد .

از CTI ( نشانه زمان جاري ) براي تنظيم نمايش جاري و ويرايش موقعيت Timeline استفاده كنيد . خصوصيات كليپ را به طور مستقيم در Timeline كنترل كنيد . مي‌‌توانيد كليد فريم ها [key frames] را براي جلوه ها و سطوح صوتي با استفاده از نوارهاي لاستيكي صدا تنظيم كنيد .

از كنترل بزرگنمايي براي بزرگنمايي Timeline استفاده كنيد .

با كشيدن و رها كردن آيتم ها در موقعيتهاي جديد آنها را در Timeline جا به جا كنيد . اگر مي‌‌خواهيد به كليپ، ترانزيشن يا جلوه هاي خاصي اعمال كنيد مي‌‌توانيد با كشيدن جلوه ها به Timeline آنها را نيز اضافه كنيد .               ___________________________________________________________پنجره Monitor :
فرض كنيد قرار باشد ويدئو را بدون ديدن آن ويرايش كنيد . كار وحشتناك مي‌‌شد . خوشبختانه در پريمير پرو همواره مي‌‌توانيد فيلمي را كه بر روي آن كار مي‌‌كنيد، ببينيد . پنجرة Monitor جايي است كه كار را در آن مشاهده مي‌‌كنيد. اين پنجره داراي كنترل هايي براي اجراي ويدئو و كليپ هاي صوتي در كارهاي ويرايشي است .

در اين پنجره مي‌‌توانيد :
كليپ هايي كه قصد داريد به يك پروژه اضافه كنيد را پخش كنيد . در حال پخش هر كليپي كه هستند با استفاده از تنظيم In Points و Out Points تصميم بگيريد چه بخشهايي از آن به فيلم اضافه شود . زماني كه نقاط In و Out را تنظيم مي‌‌كنيد ، فقط بخشهاي ميان اين دو نقطه به فيلم اضافه مي‌‌شوند .

ويرايشهاي قبلي خود بر روي پروژه را مرور كنيد .

پنجره Monitor داراي دو قسمت است . پنجره سمت چپ، نماي منبع[SourceView] نام دارد و جايي است كه كليپ ها را قبل از ويرايش آنها در فيلم مشاهده مي‌‌كنيد . براي فراخواني يك فايل ويدئويي به درون نماي منبع، به سادگي آن را از پنجرة Project بكشيد، و سپس در نماي پنجرة Monitor رها كنيد .

پنجره سمت راست، نماي برنامه [program View] نام دارد و فيلم واقعي پروژه را كه در Timeline جمع آوري كرده ايد، نشان مي‌‌دهد .

به شکل 2 در بالا توجه کنید .               ___________________________________________________________پالت ها :
پنجره هاي Project، Monitor و Timeline سه جزء اوليه پريمير پرو هستند . اما معرفي پريمير پرو به اين سه جزء ختم نمي‌شود و لازم است با پالت ها هم آشنا شويد . برخي از قابليتهاي پيشرفته و جلوه ها در پنجره هاي شناور كوچكي قرار گرفته اند كه پالت [Palettes] نام دارند . اگر با ساير برنامه هاي ادب مثل فتوشاپ و Illustrator آشنايي داشته باشيد، احتمالاً قبلاً با پالت ها هم آشنا شده ايد،

براي ديدن دو مورد از اين پالت ها :

1- گزينه هاي Window/History را انتخاب كنيد .

2- گزينه هاي Window/Info را انتخاب كنيد .

حال بايد دو پالت شناور بر روي صفحه مشاهده كنيد .. مي‌‌توانيد با كشيدن نوار عنوان آنها را در صفحه جا به جا كنيد يا به كليك كردن دكمة (Close) كه در گوشه راست و بالايي قرار دارد، آنها را ببنديد. از منوي Window براي باز كردن مجدد آنها استفاده كنيد . براي تغيير اندازه يك پالت، كناره يا گوشة آن را گرفته و بكشيد .               ___________________________________________________________معرفي نوار ابزار :
همانطور كه در شكل پايين مي بينيد يك نوار ابزار در سمت چپ قرار دارد كه از بالا از اولين ابزار كه به صورت فلش است Selection تا آخرين يعني Zoom كه به شكل ذربين است معرفي مي كنم .ابزارها

Selection ‌‌انتخاب :
از طریق این گزینه می توانیم تمام کلیپ های صوتی ، تصویری ، ترنزیشن و ... را به صورت انفرادی و یا یکجا جهت انجام عملیات های گوناگون انتخاب نمائیم . دیگر کار این گزینه کوتاه و بلند کردن زمان کلیپ های درون پنجره ی تایم لاین می باشد . برای این کار ، پس از انتخاب این ابزار و نزدیک کردن نشانگر ماوس به ابتدا یا انتهای کلیپ ها ، شکل نشانگر تغییر کرده و ما قادر به کم و زیاد کردن طول کلیپ ها هستیم .


Track Select انتخاب شيار :
با انتخاب این گزینه می توانیم تمام کلیپ هایی را که در یک Track Video و Track Audio وجود دارند انتخاب کنیم . البته انتخاب از قسمت جلوی این ابزار به بعد می باشد و هر فایلی که در پشت این ابزار قرار گیرد ، انتخاب نمی شود .


Ripple Edit ويرايش موج گونه :
با انتخاب این گزینه ، می توانیم یک کلیپ را از نظر زمانی کم یا زیاد کنیم ، بدون آنکه کلیپ بعدی یا قبلی از نظر زمانی تغییری کنند بلکه به صورت چسبیده به سمت جلو و عقب جابجا می شوند .


Rolling Edit ويرايش غلتشي :
با انتخاب این گزینه ، می توانیم از انتها و ابتدای کلیپ هایی که پشت سر هم در Video Track قرار گرفته اند ، در یک زمان کم و یا زیاد کنیم . دقت داشته باشید که این گزینه مانند ابزار قبلی می باشد ، اما زمانی که بعنوان مثال فیلم 2 را کم می کنیم فیلم 1 زیاد می شود .


Rate Stretch تغيير سرعت :
با انتخاب این گزینه می توانیم سرعت هر فایل صوتی و تصویری را کم و یا زیاد کنیم .


Razor تيغ :
با انتخاب این گزینه می توانیم فایلهای صوتی و تصویری را بریده و جدا کنیم و يكي از ابزار هاي كاربردي در پريمير مي باشد .


Slide لغزاندن :
با انتخاب این گزینه می توانیم یک فیلم را از هر قسمت که بخواهیم به پایان برسانیم و فیلم بعدی را شروع کنیم . بدین صورت که با انتخاب این ابزار به روی فیلم 2 که بعد از فیلم 1 قرار دارد ( در تایم لاین ) ، کلیک چپ موس را نگه داشته و فیلم را به چپ حرکت می دهیم . با این روش در پنجره ی پروگرام مشاهده می کنیم که فیلم 2 هیچ تغییری در زمان ندارد ، اما فیلم 1 از نظر زمان کم می شود و در محل مورد نظر از فیلم می توانیم موس را رها کنیم .

دقت داشته باشید که این ابزار تنها در مواقعی کار می کند که دو فیلم مورد نظر آخرین فایلها در تایم لاین باشند و اگر بخواهیم این کار را به روی فیلمی که در وسط دو فیلم دیگر قرار دارد انجام دهیم ، هیچ عملی صورت نخواهد گرفت .


Slip سر دادن :
با انتخاب این گزینه می توانیم فایل های صوتی و تصویری را از ابتدا و انتهای فیلم به سمت عقب و جلو حرکت دهیم ، بدون آنکه زمان فایل ما تغییر کند . یعنی اگر از میان یک فیلم ده دقیقه ای ، شما 5 دقیقه آن را وارد تایم لاین کنید ، می توانید این 5 دقیقه را توسط این ابزار بدون آنکه تغییری در زمان ایجاد گردد ، از هر قسمت از فیلم 10 دقیقه ای که مایل باشید ، قرار دهید .


Pen ‌قلم :
با انتخاب این ابزار می توانیم در هر قسمت از خط Level ، فایل های صوتی و تصویری ایجاد کنیم . البته این کار با نگه داشتن کلیدهای Alt + Ctrl و فشردن کلیک چپ موس بر روی خط Level فایل امکان پذیر است .


hand دست :
با انتخاب این گزینه می توانید پنجره ی تایم لاین را به سمت چپ یا راست حرکت دهید .


Zoom بزرگنمايي :
كار بزرگنمايي را انجام مي دهد و براي كوچك كردن كليد Alt را پايين نگه داريد . با انتخاب این گزینه می توانید در پنجره ی تایم لاین در محور افقی Zoom داشته باشید و با نگه
داشتن کلیک Alt و کلیک کردن در پنجره ی تایم لاین ، می توانید مقدار Zoom را کم کنید .               ___________________________________________________________توضيح برخي از پنجره ها :

پنجره Audio Mixer :
صرفا" جهت تنظیم صدا و برای بالا و پائین بردن حجم صدا در قسمت Audio time line می باشد . در زمان كار بر روي يك پروژه، بخش صوتي آن را فراموش نكنيد . پريمير پرو و پنجره خاص Audio Mixer را براي كمك به شما در كنترل سطوح مختلف تراك هاي صوتي در پروژه ارائه مي‌‌دهد . مشابه ساير پنجره ها در پريمير، اين پنجره را هم مي‌‌توانيد سفارشي كنيد . براي ديدن گزينه هاي آن ، مثلث كوچك موجود در گوشه راست و بالايي آن را كليك كنيد .

در منوي پنجره Audio Mixer گزينه هاي زير وجود دارند :
Master Meters Only : به صورت معمولي پنجره Audio Mixer كنترل ها و درجات هر تراك صوتي را نمايش مي‌‌دهد . اگر فقط مي‌‌خواهيد درجات اصلي را براي پروژه كلي نمايش دهيد ، اين گزينه را انتخاب كنيد .

Show/Hide Tracks : اين گزينه را كليك كنيد تا كادر مكالمه آن باز شود و انتخاب كنيد كه كدام تراك هاي صوتي بايد در Audio Mixer ظاهر شوند . ممكن است بخواهيد تراك هايي را ناپديد كنيد كه حاوي هيچ صدايي در آن بخش از پروژه كه بر روي آن كار مي‌‌كنيد ، نباشند .

Audio Units : اين گزينه را كليك كنيد تا كد زماني را به شكل واحدهاي صوتي ( نه فريم هاي ويدئويي ) نمايش دهد

Loop : اين گزينه را كليك كنيد تا ويدئو بارها و بارها پخش شود .

Switch to Touch after Write : در حالت Write، سطوح صوتي در موقعيتهاي جاري كنترل هاي Audio Mixer تنظيم شده اند . در حالت Touch، تغييرات در سطوح صوتي فقط زماني روي مي‌‌دهند كه كنترل ها را با اشاره گر ماوس لمس كنيد . زماني كه در اين حالت يك كنترل را رها مي‌‌كنيد ، به موقعيت اوليه خود باز مي‌‌گردد . اگر مي‌‌خواهيد حالت ويرايشي به طور خودكار بعد از استفاده از Write به حالت Touch تغيير كند ، گزينة Switch to Touch after Write را انتخاب كنيد .               ___________________________________________________________


پنجره ی پروژه :پنجره Project در واقع دروازه ای برای ورود فایلهای صوتی ، تصویری و فیلم از منابع مختلف چون دوربین های فیلمبرداری و CD های تصویری و صوتی می باشد . به وسیله این پنجره شما می توانید فایلهای مختلف موجود را دسته بندی کرده و به نحو احسن از آن استفاده نمایید . در پنجره Project شما با ایجاد Bin ( صندوق ) می توانید به مدیریت فایلهای خود شکل بهتری ببخشید .

برای ایجاد Bin کافی است گزینه Bin را از زیر منوی گزینه New در منوی File انتخاب کرده و اسمی را برای Bin تعیین نمایید .

نکته :
یکی از پنجره هایی که شما در کار با برنامه پریمیر به صورت مکرر حتماً با آن کار خواهید کرد پنجره Project می باشد . در این پنجره شما به سادگی می توانید به اطلاعات زیادی درباره نوع فایل، اندازه و مدت زمان آن و یا در صورت نیاز مشاهده پیش نمایش از فیلم وعکس بپردازید . و همچنين مي توان تمام فایل های ذخیره شده در کامپیوتر اعم از فایل های صوتی ، تصویری و فتوشاپی را به واسطه آن وارد کنیم .               ___________________________________________________________

پنجره ی مانیتور (Monitor Program) :در این مانیتور می توانیم تمام ویرایش ها و افکت هایی که بر روی فایل های صوتی و تصویری در قسمت تایم لاین انجام می دهیم را مشاهده کنیم . توسط این پنجره می توانید به صورت دقیق بر رشد روند کار اجحاف داشته باشید . علاوه بر مشاهده پیش نمایش از پروژه در این پنجره شما می توانید به سادگی تغییراتی را مانند نقطه شروع و خاتمه کلیپ را بر روی پروژه در حال پخش اعمال نمائید .

پنجره Monitor دارای دو نما به شرح زیر می باشد :
نمای Source که عموماً در سمت چپ پنجره Monitor می باشد : شما در این نما می توانید نمایی از کلیپ مبدا را مشاهده کنید .

برای مشاهده یک کلیپ شما کافی است که در پنجره Project کلیک نموده و آن را به داخل نمای Source بکشید .


نمای Program : شما در این نما می توانید کلیپ های موجود در پنجره TimeLine را مشاهده کنید .

نکته:
برای مشاهده کلیپ منبع و یا کلیپ های موجود در پنجره Project در پنجره Monitor کافی است بر روی کلید Play کلیک کنید .

نکته:
در صورتی که پنجره Monitor را در پنجره اصلی برنامه پریمیر مشاهده ننمودید کافی است گزینه Monitor را از زیر منوی Window کلیک نمایید .               ___________________________________________________________پنجره ی افکت ها :

این پنجره جهت قرار دادن افکت های تصویری ، صوتی و ترنزیشن (Transitions) بر روی فایل های صوتی و تصویری می باشد .

پنجره ی منبع تصویری و صوتی (Source) :

در این پنجره می توانیم فیلم ها و صوت هایی را که در پنجره ی پروژه وجود دارد ، مشاهده کنیم .               ___________________________________________________________پنجره ی مشخصات (Info) :

این پنجره تمام مشخصات پنجره ی Sequence و مشخصات فایل های تصویری و صوتی ، زمان و ... را برای ما نمایش می دهد . اين تظيمات هم مهم مي باشد مخصوصا سفارشی کردن محیط کاری نرم افزار (Custom Setting- Project Setting) : در نرم افزار ادوب پریمیر هنگامی که نرم افزار را save می کنیم ، تنظیماتی وجود دارد که رعایت کردن این تنظیمات در پریمیر امری ضروریست . New Project را انتخاب کرده ، پنجره ای باز می شود که متشکل از دو قسمت جداگانه Custom Setting و Load Preset می باشد .

توضیحات مفصل راجع به این دو قسمت بعدا داده خواهد شد .

فعلا سربرگ Load Preset را انتخاب می کنیم . سپس پوشه ی DV-NTSC را با کیک بر روی علامت t کنار آن باز می نماییم . از میان گزینه های باز شده Standard 48 Hz كه يكي از بهترين گزينه مي باشد را انتخاب می نماییم .

در قسمت پائین پنجره ی New Project ما می توانیم محل سیو پروژ و اسم را تعریف کنیم . در قسمت Location ما می توانیم با فشردن کلیک Browse محل سیو پروژه را انتخاب کرده و دکمه ی ok را بزنیم .               ___________________________________________________________


محیط کار (Work Space) :
برای کار کردن در محیط کار نیاز به ابزارها و پنجره هایی از قبیل : Monitor, Effect Control, Time line و ... داریم .

تعریف : منظور از واژه ی کلیپ در این آموزش ، عبارت است از هر قسمت از یک فایل تصویری یا صوتی که درون شیارهای تصویری یا صوتی پنجره ی Time line قرار گرفته اند .


تنظیمات پنجره های نرم افزار :
نرم افزار پریمیر پرو 2 این امکان را به ما می دهد که بتوانیم به صورت دلخواه پنجره های موجود را تنظیم کنیم و یا اینکه به صورت آزاد در آوریم . برای جابجا کردن پنجره ها در قسمت بالا ، قسمت چپ هر پنجره نقطه چین های کوچکی دیده می شود که با گرفتن این نقطه چین ها و حرکت دادن به سمت دلخواه و با رها کردن آن ، پنجره در قسمت جدید قرار می گیرد .


آزاد کردن پنجره ها :

برای متحرک کردن پنجره ها به صورت آزاد در ابتدا کلید Ctrl را پائین نگه داشته و قسمت نقطه چین هر پنجره را به صورت دلخواه گرفته و مقداری به سمت پائین کشیده ، رها می کنیم و پنجره را به صورت دلخواه در می آوریم . برای باز گرداندن این پنجره ی متحرک به صورت قبلی ، قسمت نقطه چین های پنجره ی متحرک را گرفته و به جای اول بر می گردانیم .


تنظیم اندازه ی پنجره ها :
با این روش می توانیم کل پنجره ها را گرفته و یا اینکه به صورت انفرادی پنجره ها را بزرگ یا کوچک کنیم . برای بزرگ کردن کل پنجره ها اگر موس را در قسمت وسط صفحه ی کار حرکت دهیم ، علامت Move ظاهر می شود که نشانگر امکان کوچک و بزرگ کردن کل پنجره ها می باشد .برای بزرگ و کوچک کردن پنجره ها به صورت انفرادی ، در لبه های چپ ، راست ، بالا یا پائین هر پنجره با حرکت دادن موس می توانیم پنجره ها را بزرگ و یا کوچک کنیم .


تنظیم روشنایی صفحه ی کاری :
برای کم و زیاد کردن میزان روشنایی ، صفحه ی کاری را که در قسمت Edit > Preferences > User Interface می باشد انتخاب کرده و Brightness را در جهت خودش کم یا زیاد می کنیم که موجب تغییر نور در صفحه ی کاری می شود . البته دوستان من خودم از المنت 2 استفاده مي كنم كه اين كار رو براحتي با نگه داشتن كليد كنترل و دكمه وسط موس اين كار رو كرد .

و اگر بخواهیم نور محیط کاری ، همرنگ نوری که در Background ویندوز استفاده کردیم شود ،

قسمت use windows Background colors را انتخاب می کنیم .

البته پريمير المنت 2 كه خودم ازش خيلي رازيم ميتونيد با نگه داشتن كليد كنترل و دكمه وسط موس اينكار رو كرد دقيقا مثل اينكه در ورد ميخواهيم صفحه رو بزرگ كنيم .


ذخیره سازی تنظیمات محیط کاری (Save work space) :

پس از انجام دادن تنظیمات کل صفحه ، برای آنکه صفحه ی دلخواه مان را برای همیشه داشته باشیم ، یعنی بعد از پایان هر پروژه که برنامه پریمیر را می بندیم ، تنظیمات صفحه بهم نریزد ، در قسمت Windows > workspace > save workspace وارد می شویم و بعد از باز شدن پنجره ی Save ، نامی را برای محیط کاری انتخاب کرده و سپس دکمه ی Save را کلیک می کنیم . 


پيام مدير

    به سایت صفر و یک خوش آمدید

    :Email

    Siroos.krooki@Gmail.com

خبر نامه سايت

     

    Free Web Hosting

تبليغات متني

تبليغات

تبليغات

 

  تمامي حقوق این سايت مربوط به (صفر و یک ) می باشد و هر گونه کپي برداري از آن با ذکر منبع مجاز خواهد بود.